Karel Gallas Vás vítá na svých fotografických stránkách.

Afrika a fotografie , divoká příroda,
cestopisy,wildlife nature animal photo
také lidé,svatby,weddings.
 
2010-03-02 Blyde river canyon – tajemství prostoru a barev

Do oblasti Blyde river canyonu přijíždíme od západu a je to dobré rozhodnutí. Před návštěvou samotného kaňonu řeky Blyde máme tak možnost pokochat se i dalšími monumenty oblasti Mpumalanga v Jihoafrické Republice. Vesnička Waterval Boven, ve které strávíme jednu noc, dává takových příležitostí hned několik.

Moje žena Daniela i já balíme nedočkavě na záda proviantní a zdravotnické zabezpečení, fotografickou a filmovou techniku a vyrážíme. Vodopády Elands na stejnojmenné řece  vznikly  na

228 metrů vysokém útesu a jsou rozděleny do několika jednotlivých proudů. Jsou přístupné i z vyhlídky v blízkosti silnice N4 vedoucí z Johannesburgu, pokud budete chtít ale poněkud odlišný záběr, musíte počítat se sestupem do údolí řeky. Nabídnutá odměna je ale k nezaplacení. Období dešťů(zaplať pánbůh)ještě nenastalo a proud vody v řece je spíše skromný. Přesto na pozadí červenorezavých  skal vytváří neskutečnou kulisu. Ano, již po tolikáté mi probleskne hlavou, Afrika je úžasná země.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Když se vodopádu dosytnosti nabažíme, věnujeme se ještě chvíli další z historických památek této lokality.  NZASM tunel  byl dokončen pro potřeby železnice v roce 1883. Jedná se o inženýrsky vrcholné a zároveň mezinárodní dílo té doby. Sloužilo potřebám spojení mezi Pretorií a Delagoou(dnešní Maputo Bay v Mozambiku)od roku 1895. Tunel je 400 metrů dlouhý, přístupný pro turisty a zajímavostí je, že vypažení tunelu je provedeno kamenem vytěženým a nařezaným v Itálii. Provoz tunelu však díky modernějším zařízením skončil v roce 1908.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Následující ráno se ale již noříme do slavného kaňonu řeky Blyde, dříve nazývaného Motlatse. V současnosti se s délkou okolo 32 km uvádí jako třetí největší po Grand Canyonu v Americe a Fish river canyonu v Namibii a zcela jistě se řadí k velkolepým přírodním památkám Afriky.

Po silnici R 37 míříme vstříc městečku Sabie a dále do Graskopu, kde jižní část kaňonu začíná. Cestou obdivujeme MacMac Falls, jedny z prvních vodopádů, které řeka Blyde a její další nespočetné přítoky vytvářejí. Jako národní monument byly tyto vodopády vyhlášeny v roce 1993. Kamenná cesta Vás přivede k zajímavé vyhlídce na vodopády. Nepřerušená kaskáda padá do hloubky 65 metrů. Škoda jen, že plán cesty do  Afriky vždy souvisí s výběrem ročního období. My jsme pro následující záměr návštěvy Krügrova národního parku museli zvolit období před sezónními dešti a tudíž s malým průtokem vody. Od domorodců se dovídáme, že na vzniku vodopádu se podíleli také zlatokopové z období zlaté horečky. Vyhloubili totiž cestu slabšímu levému proudu.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postupujeme cestou R 532 kaňonem a zastavujeme u dalších z vodopádů s názvem Lisbon a Berlin.

Užíváme si zanedbatelného počtu turistů, jevu, který z našich zeměpisných šířek již vymizel.

Další zastávkou je po 15 kilometrech jeden z nejvíce proslavených geologických fenoménů země, známý jako Bourke’s Luck Potholes. Tisíce let zde řeka Blyde(Radostná) na soutoku s řekou Treur(Smutná) formovala vířením a erozí útvary obřích děr. Zde také v roce 1873 řeka objevem zlata přilákala stovky prospektorů. Barva skal s částečným porostem lišejníky nás okouzluje.

 

 

 

 

 

 

Jsme páni svého času, nepodléháme žádnému z autokarů a tak si krásu náležitě vychutnáváme.

Dostat se ale chceme až na samotný konec kaňonu k místu nazývaném Three Rondavels. Vyhlídka dává vyniknout erozí vzniklým sklaním útvarům vyrůstajícím ze dna kaňonu. Úžasný panoramatický pohled do hloubky 800 metrů dává pocit křídel. Přes 100 km2 rozhledu, spolu s informací o jedinečnosti některých zvířat této oblasti, dává tušit další dobrodružství. Tam někde začíná 35 000 km2 velkého Krügrova národního parku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zpáteční cestě kaňonem zastavujeme na dalších z nekonečné řady výhledů. Známým pohledem do kaňonu je také díky přítomností zcela původní vegetace  God’s Window.

V závěru dne ještě zajíždíme do městečka  Pilgrim’s Rest, které vzniklo v již vzpomínaném roce 1873.  Městečko je živoucí muzeum  z dob prosívání aluviálního zlata. V klidu večera si dáváme šálek dobré kávy…

Ano, Malé Dračí Hory patří mezi lokality, které si zaslouží pozornost turistů. Afrika je světadílem kontrastů lidských i přírodních. Afrika je světadílem zuboženým i bohatým. Afrika je ale určitě krásná.

  

Karel Gallas

www.gallasphoto.cz