Karel Gallas Vás vítá na svých fotografických stránkách.

Afrika a fotografie , divoká příroda,
cestopisy,wildlife nature animal photo
také lidé,svatby,weddings.
 
2010-03-03 Mapungubwe, království nejen baobabů.

Do národního parku Mapungubwe přijíždím pozdě odpoledne. Proražená guma a prasklý disk mne v přírodní rezervaci a stejnojmenném městě Musina vzdáleném 70 kilometrů od Mapungubwe významně zdržel a postaral se o nezbytnou dávku adrenalinu pro dnešní den. Cesta byla daleko více pro 4x4 pohon a můj WV Golf byl těžce zkoušený. V kempu Leokve kde máme objednaný rondavel a který je vzdálen 14 km od vstupní brány je ale vše v pořádku a v nadstandardní kvalitě. Není taky divu, celá oblast národního parku Mapungubwe patří mezi nově schválené a vybudované a do seznamu UNESCO mezi Světové místa dědictví(Mapungubwe Cultural Landscape) byla zapsána 3. června 2003.

    

Mapungubwe bylo první království Jižní Afriky,největší říše tohoto subkontinentu. Celá oblast leží u severní hranice dnešní Jihoafrické republiky na soutoku řek Limpopo a Shase.Jde o rozlehlou savanu s významnými prvky pískovcových skal typické červené bary. Zde se potkávají hranice Zimbabwe,Botswany a Jihoafrické republiky. 

       

V letech 1000-1300 zde probíhal čilý obchodní ruch se zlatem a primárně se slonovinou. Obchodovalo se s Čínou, Indií i Egyptem . Jsou zde bohatá naleziště skalního umění , zkamenělin a zlatých artefaktů dokládající život dávné civilizace.Vrchol říše spadá do období let 1050-1270 našeho letopočtu. Zlato se nacházelo především na území Zimbabwe,stejný význam ale měly také naleziště železa a mědi. Díky povodním byla oblast významná i zemědělsky. Celý region je dokladem obrovské různorodosti života, kde se kloubí kulturní dědictví s obrovskou škálou rostlinné a živočišné říše.

 

   Pohled na krajinu mne stejně jako v jiných částech Afriky nepřestává okouzlovat. Na prašných cestách potkáváme slony,přímorožce,zebry i antilopy druhu klipspringer Na stromech jsou k vidění zoborožci. Z nedaleké Botswany zavítá na území rezervace i lev a tak zde nechybí celá velká pětka. Početné jsou také kolonie surikat které jako blesk přes cestu přebíhají hlavně v severní části parku.

Zážitkem pro mne jako nadšeného pozorovatele ptáků je okamžik kdy  ukazatel k místu označenému jako ,,Treetop Boardwalk „ se ukáže být na sloupech vybudovanou  stezkou vysoko v korunách stromů. Tak tady si každý fotograf musí přijít na své. Jen mít tak více času….

 

 

 

 

 

Celou krajinu pak dokreslují baobay, Tyto stromy, jejichž prokazatelné stáří dosahuje tří tisíc let dotvářejí působivou krajinu způsobem kterého se nemohu nasytit. V krajině se vždy rýsuje jeho neobvyklý tvar. Legenda říká, že byl strom prokletý a obrácený vzhůru kořeny. Květy jsou velké, bílé a krásně voní. Objevují se jako znamení, že končí období sucha a nastává období dešťů. Otevřou se jen v noci na několik hodin a ráno uvadají. Baobab není stromem obyčejným. V období dešťů jeho kmen dokáže zadržet až 100.000 litrů vody. Proto je také v období suchá často devastován žíznivými slony. Tyto rány se mu ale zhojí a strom žije dál.

   

Afrika je nádherný světadíl. Rozsáhlé území se zachovala ještě i v dnešní době téměř nedotčena civilizací.

Čas však neúprosně ubíhá a my se zítra vydáváme do další oblasti Blyde River Canyonu. O tom ale zase příště.

 

 

Karel Gallas

gallasphoto.cz